POMORSKIE CENTRUM MECZOWE - SPRAWDŹ KTO DZISIAJ GRA MECZ
25. lutego 2024 07:00

Wpływ polskiej piłki nożnej za granicą

W historii polskiej piłki mieliśmy zarówno wzloty, jak i upadki. Nawet kibice, którzy nie pamiętają tego osobiście, opowiadają z rozrzewnieniem o sukcesach ekip prowadzonych w 1974 roku przez Kazimierza Górskiego, w 1978 roku Jacka Gmocha czy w 1982 roku trenowanej przez Antoniego Piechniczka. Wtedy to odnosiliśmy na murawie największe sukcesy i - niestety - czas ten minął bezpowrotnie.

W porównaniu do innych dyscyplin w popularnej "nodze" nie mamy się dziś czym pochwalić. Paradoksalnie nasze reprezentacje w piłce siatkowej, koszykówce czy piłce ręcznej mają o wiele więcej do powiedzenia na największych imprezach sportowych. Zobaczmy jednak, czy i jaką rolę odgrywają polscy zawodnicy za granicą.

Wschodzące gwiazdy na globalnej scenie

Dziennikarze sportowi coraz częściej zadają sobie pytanie: czy po Lewandowskim, Krychowiaku i paru innych piłkarzach, którzy szykują się powoli do piłkarskiej emerytury, będziemy w stanie wprowadzić do czołowych klubów młodszych graczy z polskimi nazwiskami. Zanim odpowiemy na to pytanie, rzućmy okiem na najważniejsze polskie sławy, które występują w zagranicznych ligach.

Premier League

  • Matty Cash (Aston Villa)
  • Łukasz Fabiański (West Ham United)
  • Jakub Kiwior (Arsenal)
  • Jakub Moder (Brighton)

La Liga

  • Robert Lewandowski (FC Barcelona)

Serie A

Kilkunastu graczy na czele z:

  • Piotrem Zielińskim (Napoli)
  • Arkiem Milikiem i Wojciechem Szczęsnym (obaj w Juventusie)
  • Nicolą Zalewskim (Roma)
  • Pawłem Dawidowiczem (Hellas Verona)

Bundesliga

  • Jakub Kamiński (Wolsburg)
  • Robert Gumny (Augsburg)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund)

Jak widzimy, wcale nie wygląda to najgorzej. Z braku miejsce nie jestesmy w stanie wymienić tutaj zawodników występujących w niższych ligach: Championship, League Two, National League (Anglia), Secunda Division i Tercera Division (Hiszpania), Serie B i C (Włochy) czy w klubach należących do niższych lig niemieckiej Bundesligi. Gdyby podliczyć wszystkie te nazwiska i dodać do tego Polaków grających w barwach klubów holenderskich, belgijskich, francuskich, greckich czy duńskich, uzyskalibyśmy pokaźną liczbę kilkuset piłkarzy!

Polska piłka za granicą

Współcześnie reprezentacja mężczyzn w piłce nożnej zajmuje 30. lokatę w rankingu FIFA. W przypadku pań nie jest o wiele lepiej. Niedawno awansowały one o jedno oczko i plasują się na 29. miejscu. Gdy odwiedzamy najlepsze polskie kasyna i przeglądamy oferty bukmacherów, którzy oferują zakłady na piłkę, szybko zorientujemy się, że szanse dawane Polakom przez oddsmakerów pozwalają na wysokie wypłaty jedynie w przypadku dużych niespodzianek. Innymi słowy, wymagają gry z dużym ryzykiem, na co nie wszyscy typerzy chętnie się decydują.

Posiadanie w reprezentacji indywidualnych talentów nie zawsze oznacza, że będą oni dobrze współpracować jako drużyna. W piłce nożnej - co odbija się w kursach na polską ekipę u buków w kasynach online  - kluczowym czynnikiem sukcesu jest umiejętność współdziałania i synergii pomiędzy graczami. Co więcej, niektóre zespoły mogą mieć trudności w dopasowaniu taktyki do swoich indywidualnych talentów. Dobry trener musi umieć wykorzystać umiejętności każdego zawodnika w sposób, który najlepiej służy zespołowi jako całości. Jeśli tego nie zrobi, to może prowadzić do dysfunkcji w grze. 

Budowanie mostów: wpływ reprezentacji narodowej na młode pokolenie zawodników

Grając w najlepszych ligach na świecie, polscy piłkarze zdobywają cenną wiedzę taktyczną i techniczną. Czy są w stanie przekazać ją młodemu pokoleniu? Na razie wygląda na to, że nie do końca.

Grając w wymagających ligach pod okiem najlepszych trenerów na świecie, piłkarze uczą się radzenia sobie z presją i stresującymi sytuacjami. Przekazanie tej wiedzy w dół wymaga jednak zupełnie innego środowiska szkoleniowego niż to, które mamy w Polsce. 

Doświadczenie zdobyte w grze na najwyższym poziomie może pomóc drużynie narodowej w radzeniu sobie z trudnościami i osiąganiu sukcesów w międzynarodowych turniejach, ale wymaga to sprawnego odgórnego zarządzania.

Inspiracje dla kolejnych pokoleń

Fakt, że wielu młodych kibiców ma świadomość sukcesów polskich piłkarzy na najważniejszych turniejach, jest budujący.

Sukcesy naszej narodowej reprezentacji (czy też raczej ich brak) niestety kontrastują mocno z indywidualnymi osiągnięciami polskich piłkarzy w zagranicznych klubach. Jak to więc jest, że polscy sportowcy cieszą się tak dużą renomą, ale nie są w stanie przekuć jej na lokalny sukces? Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale sukcesy na murawie Roberta Lewandowskiego czy Grześka Krychowiaka inspirują dziś zarówno młodych piłkarzy, jak i fanów.

Kilka słów na koniec

Znawcy piłki są dziś zgodni: zarówno sukcesy biało-czerwonych w minionych dekadach jak i indywidualne osiągnięcia poszczególnych zawodników w najważniejszych europejskich ligach mogą mieć ogromną moc oddziaływania na przyszłe pokolenia. Czas pokaże, czy uda nam się powtórzyć sukcesy Bońka i reszty, czy też będziemy nadal skazani na pozycję w trzeciej bądź czwartej dziesiątce w rankingach FIFA.

Komentarze:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autor



www.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2024 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE