POMORSKIE CENTRUM MECZOWE - SPRAWDŹ KTO DZISIAJ GRA MECZ
28. kwietnia 2024 08:00

Bliższe spojrzenie na obstawianie przedmiotów i skinów z gier

Rosnąca popularność gier wideo sprawiła, że na rynku pojawiło się coś zupełnie nieoczekiwanego. To strony, które przypominają w założeniu kasyna internetowe - np. bruce bet kasyno, ale oferują możliwość trafienia przedmiotu z gry. Początkowo mało kto zwracał na nie uwagę, ale rosnące zainteresowanie przyciągnęło zainteresowanie społeczne. Największą kontrowersją wiążącą się ze stronami oferującymi skiny jest to, że ich głównymi odbiorcami są gracze, czyli w dużej mierze nieletni. W sieci rozgorzała debata - czy to już hazard, czy jeszcze nie? 

W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak to wszystko działa i postaramy się odpowiednio zdefiniować taką „zabawę”.

Counter-Strike główną grą, której przedmioty trafiają na strony do losowania

Z pewnością na rynku znajdzie się jeszcze kilka innych gier, których skiny można losować na stronach ze skrzyneczkami, ale to popularny CS króluje w tej kwestii. Pierwszym założeniem dotyczącym gry, z której przedmioty mają trafiać na strony do losowania, jest jej popularność. Jeżeli ktoś wziąłby starą grę, w którą już nikt nie gra, to po prostu nikt nie sięgałby po takie skrzynki za prawdziwe pieniądze.

Counter-Strike to gra ponadczasowa, nieustannie ciesząca się ogromną popularnością. Valve jedynie co kilka lat wydaje dużą aktualizację swojej gry i wszystko podąża tymi samymi torami, co 20 lat temu.

W tej grze zebrano wszystko, czego trzeba, żeby gracze byli zainteresowani możliwością nabycia atrakcyjnych skórek do gry. :

  • ogromną popularność - stałe kilka milionów aktywnych użytkowników przez ponad 20 lat;
  • rozbudowany system przedmiotów - możliwość trafiania niesamowicie rzadkich skinów, za które inni gracze są w stanie zapłacić sporo pieniędzy;
  • możliwość przesyłania przedmiotów pomiędzy kontami.

Każdy z powyższych czynników warunkuje ogólny sens i możliwość wykorzystania skórek z gry przez strony trzecie. Wystarczyłoby, aby Valve zmieniło system wymiany przedmiotów, przypisując je na stałe do danego konta, a cały proceder zostałby zatrzymany. Jednak wydawca Counter-Strike’a słynie z tego, że robi, co chce i przeciwnicy „skrzynek” raczej nie doczekają się takiego ruchu.

Mechanika działania stron ze skinami

Skąd w ogóle te strony mają skiny do losowania, czy to w ogóle działa i jak wygląda kwestia legalności? Z pewnością większość osób zadaje sobie te pytania dotyczące popularnych stron ze skinami do CS-a. Jak się okazuje, sprawa jest niejednoznaczna.

  • Pozyskiwanie skinów. Skórki można kupować lub pozyskiwać samodzielnie. Portale ze skinami nabywają przedmioty z gier na wszelkie możliwe sposoby.
  • Jak działa losowanie skina ze skrzynki? To bardzo proste. Gracz wykupuje konkretny rodzaj skrzynki, która jest dokładnie opisana pod względem potencjalnych „nagród”. Wynik jest generowany przez RNG, czyli generator liczb losowych, a więc nikt nie ma wpływu na to, co się pojawi.
  • Czy to legalne? O tym, czy coś jest legalne, czy nie, decyduje nadrzędny organ danej jurysdykcji. Dlatego, o ile strona internetowa jest dostępna, to znaczy, że nie została zablokowana i można z niej korzystać.

Wylosowane przedmioty można przesłać i aktywować na swoim koncie do Counter-Strike’a lub sprzedać/wymienić na coś innego. Warto zaznaczyć, że te wszystkie przedmioty mają jedynie aspekt wizualny i w najmniejszym stopniu nie wpływają na rozgrywkę.

Na koniec pozostaje jedno pytanie. Czy gracze w ogóle potrzebują tych skórek, czy może bawią się dla samej „losowości”? Panuje przekonanie, że znaczna większość graczy z czasem przestaje wiązać losowanie skrzynek z CS-em, licząc wyłącznie na potencjalną wartość danej skórki. To z kolei prowadzi już do niepokojącego zjawiska - zwłaszcza u nieletnich, którzy nie powinni brać w czymś takim udziału.

Czy skrzynki ze skinami to hazard?

Na początku warto zdefiniować, czym jest hazard. To aktywność, podczas której osoba obstawia pieniądze w grze/zakładzie w celu trafienia nagrody, która może, ale nie musi być wyższa od postawionej kwoty. Hazard opiera się na losowości, stawiając wszystkich na równi - bez możliwości wykorzystania wiedzy lub umiejętności w celu zyskania przewagi. Dlatego żaden uczestnik nie ma wpływu na to, co uda mu się wylosować.

Czy skrzynki ze skinami spełniają tę definicję? Jak najbardziej. Są zakłady i jest czynnik losowy. Dlatego ta forma „zabawy” również powinna zostać uregulowana i w najbliższym czasie z pewnością tak się stanie. 

Największym problemem stron ze skórkami do gier jest to, że w przeciwieństwie do kasyn internetowych, uprawiają one samowolkę. Pozwalają na grę nieletnim, nie weryfikują użytkowników i nie mają licencji. Zatem aspekt losowości jest uznaniowy - nie wiadomo, czy rzeczywiście szanse są równe, czy przesunięte na stronę operatora portalu. Warto zachować szczególną ostrożność podczas korzystania ze stron tego typu.

Regulacje z pewnością nadejdą, a na rynku pozostaną jedynie ci dostawcy, którzy się dostosują. Najpierw jednak zastosowana zostanie czystka, która już teraz ma swój początek.

Podsumowanie: skrzynki to element sektora hazardowego, który potrzebuje regulacji

Sama zabawa ze skrzynkami nie jest niczym złym. Problemem jest jedynie to, że większość dostawców tej formy zakładów losowych po prostu wykorzystuje brak odpowiednich regulacji prawnych. Losowy charakter zabawy, dostęp nieletnich, brak organu czuwającego nad rzetelnością. Te wszystkie kwestie muszą ulec zmianie.

Komentarze:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autorwww.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2024 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE