Rosnąca popularność gier wideo sprawiła, że na rynku pojawiło się coś zupełnie nieoczekiwanego. To strony, które przypominają w założeniu kasyna internetowe - np. bruce bet kasyno, ale oferują możliwość trafienia przedmiotu z gry. Początkowo mało kto zwracał na nie uwagę, ale rosnące zainteresowanie przyciągnęło zainteresowanie społeczne. Największą kontrowersją wiążącą się ze stronami oferującymi skiny jest to, że ich głównymi odbiorcami są gracze, czyli w dużej mierze nieletni. W sieci rozgorzała debata - czy to już hazard, czy jeszcze nie?
W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak to wszystko działa i postaramy się odpowiednio zdefiniować taką „zabawę”.
Z pewnością na rynku znajdzie się jeszcze kilka innych gier, których skiny można losować na stronach ze skrzyneczkami, ale to popularny CS króluje w tej kwestii. Pierwszym założeniem dotyczącym gry, z której przedmioty mają trafiać na strony do losowania, jest jej popularność. Jeżeli ktoś wziąłby starą grę, w którą już nikt nie gra, to po prostu nikt nie sięgałby po takie skrzynki za prawdziwe pieniądze.
Counter-Strike to gra ponadczasowa, nieustannie ciesząca się ogromną popularnością. Valve jedynie co kilka lat wydaje dużą aktualizację swojej gry i wszystko podąża tymi samymi torami, co 20 lat temu.
W tej grze zebrano wszystko, czego trzeba, żeby gracze byli zainteresowani możliwością nabycia atrakcyjnych skórek do gry. :
Każdy z powyższych czynników warunkuje ogólny sens i możliwość wykorzystania skórek z gry przez strony trzecie. Wystarczyłoby, aby Valve zmieniło system wymiany przedmiotów, przypisując je na stałe do danego konta, a cały proceder zostałby zatrzymany. Jednak wydawca Counter-Strike’a słynie z tego, że robi, co chce i przeciwnicy „skrzynek” raczej nie doczekają się takiego ruchu.
Skąd w ogóle te strony mają skiny do losowania, czy to w ogóle działa i jak wygląda kwestia legalności? Z pewnością większość osób zadaje sobie te pytania dotyczące popularnych stron ze skinami do CS-a. Jak się okazuje, sprawa jest niejednoznaczna.
Wylosowane przedmioty można przesłać i aktywować na swoim koncie do Counter-Strike’a lub sprzedać/wymienić na coś innego. Warto zaznaczyć, że te wszystkie przedmioty mają jedynie aspekt wizualny i w najmniejszym stopniu nie wpływają na rozgrywkę.
Na koniec pozostaje jedno pytanie. Czy gracze w ogóle potrzebują tych skórek, czy może bawią się dla samej „losowości”? Panuje przekonanie, że znaczna większość graczy z czasem przestaje wiązać losowanie skrzynek z CS-em, licząc wyłącznie na potencjalną wartość danej skórki. To z kolei prowadzi już do niepokojącego zjawiska - zwłaszcza u nieletnich, którzy nie powinni brać w czymś takim udziału.
Na początku warto zdefiniować, czym jest hazard. To aktywność, podczas której osoba obstawia pieniądze w grze/zakładzie w celu trafienia nagrody, która może, ale nie musi być wyższa od postawionej kwoty. Hazard opiera się na losowości, stawiając wszystkich na równi - bez możliwości wykorzystania wiedzy lub umiejętności w celu zyskania przewagi. Dlatego żaden uczestnik nie ma wpływu na to, co uda mu się wylosować.
Czy skrzynki ze skinami spełniają tę definicję? Jak najbardziej. Są zakłady i jest czynnik losowy. Dlatego ta forma „zabawy” również powinna zostać uregulowana i w najbliższym czasie z pewnością tak się stanie.
Największym problemem stron ze skórkami do gier jest to, że w przeciwieństwie do kasyn internetowych, uprawiają one samowolkę. Pozwalają na grę nieletnim, nie weryfikują użytkowników i nie mają licencji. Zatem aspekt losowości jest uznaniowy - nie wiadomo, czy rzeczywiście szanse są równe, czy przesunięte na stronę operatora portalu. Warto zachować szczególną ostrożność podczas korzystania ze stron tego typu.
Regulacje z pewnością nadejdą, a na rynku pozostaną jedynie ci dostawcy, którzy się dostosują. Najpierw jednak zastosowana zostanie czystka, która już teraz ma swój początek.
Sama zabawa ze skrzynkami nie jest niczym złym. Problemem jest jedynie to, że większość dostawców tej formy zakładów losowych po prostu wykorzystuje brak odpowiednich regulacji prawnych. Losowy charakter zabawy, dostęp nieletnich, brak organu czuwającego nad rzetelnością. Te wszystkie kwestie muszą ulec zmianie.