20. lipca 2022 14:47

Sport dla zapracowanych - na co postawić?

Światowa Organizacja Zdrowia uplasowała brak aktywności fizycznej na czwartym miejscu w kolejce największych zabójców na naszej planecie, zgodnie z szacunkami WHO w 2016r. z powodu udarów i chorób niedokrwiennych serca, powiązanych z przepracowaniem, zmarło 745000 osób na świecie to wzrost o 29% w stosunku do 2000r. i nie zapowiada się, aby sytuacja ta miała ulec poprawie, do tego okoliczności związane z Covid-19 tylko pogarszają te prognozy. Prawie połowa Polaków jest przemęczona, pracujemy coraz więcej by żyć lepiej, wygodniej, przeciążamy się wciąż nowymi informacjami, gdyż boimy się, że te istotne nas ominą. Polacy to z pewnością naród bardzo zapracowany, ale mimo to znajdują chwilę na sport, 81% badanych twierdzi, że są aktywni fizycznie, jednak tylko 35% z nich uprawia sport w sposób regularny.

Zdjęcie

Dlaczego warto postawić na sport?

Badacze już dawno udowodnili, że uprawianie sportu powoduje uwalnianie dopaminy, co pozytywnie wpływa na pracę mózgu i chroni komórki nerwowe. Uprawianie sportu polepsza zdrowie, ale także zwiększa wydajność. Ćwiczenia polepszają koncentrację, szybkość uczenia się, co zwiększa kreatywność i pomaga rozwiązywać problemy, dzięki temu możemy być bardziej produktywni, a co za tym idzie nie będziemy musieli już spędzać dodatkowych godzin w pracy. Wybór aktywności sportowych jest bardzo duży, możemy postawić na sport indywidualny: jogę, jazdę na rowerze, pływanie, golf, jeździectwo czy sporty ekstremalne. Dużo satysfakcji mogą dać nam również sporty zespołowe jak piłka nożna, bieganie, koszykówka, hokej, siatkówka, tenis czy choćby firmowe rozgrywki, które oprócz oczywistych prozdrowotnych korzyści integrują, a także zwiększają naszą motywację i zaangażowanie.

Alternatywa dla zapracowanych, czyli e-sport

Sport wyzwala pozytywne emocje, redukuje uczucie stresu, polepsza ogólne samopoczucie. Co ciekawe według badaczy naukowych oglądanie rozgrywek sportowych działa na nas równie stymulująco, wczuwamy się w grę na tyle mocno, że oddech zostaje przyspieszony, a akcja serca wzmożona. Warto tutaj wspomnieć o zawodach e-sportowych, którym to fanów i zwolenników przybywa lawinowo. W tym wirtualnym sporcie, gdzie istotę stanowi rywalizacja w grach komputerowych, nie tylko emocje są wielkie, ale i pieniądze. Czołowi zawodnicy otrzymują znaczące nagrody pieniężne, a nawet mogą liczyć na regularne pensje. W Polsce pokazy tego typu cieszą się ogromną widownią, trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż Polacy na tym polu odnoszą międzynarodowe sukcesy. W zawodach tych podobnie jak w klasycznym sporcie, udział biorą rozemocjonowani kibice. Sport zarówno w wersji konwencjonalnej jak i wirtualnej jest źródłem silnych doznań emocjonalnych, które z kolei pozytywnie wpływają na naszą kondycje psychiczną oraz fizyczną.

Pasjonatów sportu mogą zainteresować zakłady sportowe na Betfan, gdzie poza e-sportem można typować, także w klasycznych dyscyplinach. BETFAN sp z o. o. to legalny polski bukmacher. Pamiętaj, aby korzystać jedynie z legalnych zakładów bukmacherskich. Hazard związany jest z ryzykiem. 

Komentarze:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autorwww.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2022 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE