POMORSKIE CENTRUM MECZOWE - SPRAWDŹ KTO DZISIAJ GRA MECZ
12. maja 2021 15:00

Lechia Gdańsk: Historia Klubu

Ten utytułowany klub z Gdańska grający w Ekstraklasie od 2008 roku znają z pewnością wszyscy fani futbolu z Pomorza. Przedstawmy zatem historię Lechii Gdańsk i zobaczmy jak w powojennych latach zespół radzi sobie na futbolowych arenach w Polsce i w rozgrywkach europejskich.

Dawne początki

Drużyna Lechii została zawiązana natychmiast po wojnie, w 1945 roku, gdy Gdańsk w pełni dołączył do Polski. Na początku znany był pod nieco zagmatwaną nazwą Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów „Baltia”. Stąd bierze się jeden z przydomków klubu, to jest Budowlani. Włodarze szybko jednak doszli do wniosku, że lepiej jest zmienić nazwę na taką, którą łatwiej jest skandować na stadionie i już w 1946 roku nazwano klub Lechia Gdańsk. Nawiązywało to do przedwojennych tradycji klubu Lechii Lwów.

Po raz pierwszy piłkarze z Gdańska uzyskali awans do najwyższej klasy rozgrywkowej już w 1948 roku. Aż do 1982 roku losy zespołu były zmienne, a po zdobyciu nowego sponsora, już w 1983 roku drużyna zdobyła Puchar Polski, a następnie Superpuchar Polski. Zapewniło to udział w europejskich pucharach, skąd Lechia odpadła po meczu z późniejszym tryumfatorem, Juventusem Turyn.

Lechia dziś

Po spadku do najniższej ligi, wynikającym ze zmian organizacyjnych i z wyodrębnienia nowego zespołu, drużyna z Gdańska wróciła do Ekstraklasy w 2008 roku, gdzie gra nieprzerwanie do dziś. Największe sukcesy to między innymi czwarte miejsce w sezonie 13/14, trzecie miejsce w sezonie 18/19 – to najlepszy ligowy wynik w historii. W tym samym sezonie drużyna zdobyła ponownie Puchar Polski. W 2020 roku zespół grał w drugiej rundzie eliminacji do Ligi Europejskiej, ale odpadł po przegranym dwumeczu z duńskim Brondby IF.

Jeśli uważasz się za kibica gdańskiej drużyny, dlaczego by nie spróbować swoich sił w typowaniu zakładów sportowych? Zakłady na Lechię dostępne są u bukmacherów oferujących wydarzenia sportowe z polskiej ligi futbolowej, takich jak PZbuk. Ten legalny bukmacher zapewnia możliwość typowania nie tylko końcowego wyniku, ale też liczby kartek jakie padną w meczu, rzutów rożnych, czy też wynik do przerwy.

Arena Lechii Gdańsk

Dawniej zespół grał na stadionie Gdańskiego Ośrodka Sportu, jednak obecnie ten obiekt jest już za mały i nie wystarcza na potrzeby klubu. Grają na nim młodzieżowcy zespołu, a także jego rezerwy. Mecze rozgrywa tam też drużyna rugby lechitów. Obecnie Lechia rozgrywa mecze na stadionie Gdańsk, znanym także pod nazwą Arena Gdańsk. Ten bardzo nowoczesny obiekt został wybudowany na rozgrywane w Polsce Euro 2012, a w pierwszym oficjalnym meczu Lechia zagrała na nim z Cracovią. Pojemność stadionu wynosi ponad 41 tysięcy krzesełek, a wkrótce będzie na nim rozegrany finał Ligi Europy. Frekwencja regularnie przekracza na nim 20 tysięcy kibiców, a więc spotkania z pewnością cieszą się popularnością. Rozgrywa się tu też mecze rugby, a nawet padł rekord Polski we frekwencji podczas meczu tej dyscypliny. Regularnie gra tam też reprezentacja Polski, a ostatni mecz naszej kadry narodowej na tej arenie przyniósł zwycięstwo 5:1 z Finlandią w październiku 2020 roku.

Dziś Lechia Gdańsk jest jednym z klubowych faworytów kibiców nie tylko z Pomorza. Fan kluby zespołu znajdują się w całej Polsce, a derby Trójmiasta z Arką Gdynia to jedno z ważniejszych wydarzeń polskiej piłki. Jesteśmy przekonani, że Lechia zapewni kibicom wiele sportowych emocji w nowym sezonie!


Zdjęcie

 

Komentarze:

~futbolista (niezalogowany)  12.05.2021, 17:16
a, czemu nic nie piszecie o tym, co sama Lechia kiedys napisala, odnosnie pochodzenia nazwy " LECHIA " o pochodzeniu tej nazwy, w porownaniu do nazwy " LECH "?!
nie wygodne, lecz napisali wtedy PRAWDE o pochodzeniu! artykul byl na Lechia.gda.PL [ przypomna, ze chodzi o NP!] :idea: :idea: :idea:

~Lechia ... (niezalogowany)  13.05.2021, 16:40
futbolista czytaj ze zrozumieniem...
fragment artykułu
Niewątpliwie i słowo Lechia i imię Lech, od których wywodzą się nazwy obu klubów sportowych, posiadają źródłosłów osadzony w tej samej tradycji historycznej. Istnieją jednak przesłanki, które świadczą o istotnych różnicach w pochodzeniu obu wyrazów. Lechia bądź Lęchia to używana w kronikach już z ok. X wieku nazwa terenów zamieszkiwanych przez słowiańskie plemię Lędzian (okolice dzisiejszego Przemyśla i Zamościa), oznaczająca po prostu nieuprawne pole. Począwszy od XII wieku Lechia była już określeniem państwa Lachów (wywodzących się od Lędzian), obejmującego swym zasięgiem zarówno Pomorze, Mazowsze, krainę plemienia Polan i inne ziemie zachodniosłowiańskie, a więc stanowiącego etniczną podwalinę państwa polskiego. Ponieważ nazwa plemienia Lędzian nie przetrwała w ówczesnych przekazach pisanych, średniowieczni kronikarze ukuli teorię, iż źródło pochodzenia słów Lach i Lechia należy wiązać z mitologicznym plemieniem Lechitów – potomków legendarnego Lecha, założyciela Gniezna i pośrednio praojca narodu Polaków. Stąd też w wiekach późniejszych określenia Lach, Lechita i Polak powszechnie stosowano jako synonimy.

Z punktu widzenia historycznego i językowego Lechitów należałoby jednak łączyć przede wszystkim z Lechem, natomiast najbliższe pokrewieństwo dla wyrazu Lechia stanowi Lach, ewentualnie Lędzianin.

~futbolista (niezalogowany)  14.05.2021, 00:22
ciekawostka jednak to, ze tylko gdanskiej Lechii oddaje sie to pochodzenie od tego Nieurodzajnego Pola, a nie innym po kraju Lechiom ! wiec cos w tym jest. jest to powiazane z tym, skad przyszli pierwsi milosnicy Lechii Gdansk. a teraz ma sie opor wobec migrantow, mimo tego, ze takowymi sami kiedys byli i to jeszcze narzucajac wokolo swoj styl pogladu na wszystko. nie jedni to odczuli, takze Gedania, mimo, ze byla ostoja polskosci w kregu wroga. a, jedynym meczem warty uwagi na Lechii byl ten, kiedy w polaczeniu z Arka, ograno Atalante, co powinno byc sygnalem, do polaczenia klubow w jeden silny organizm, o czym zawsze powtarzam, nawet i podrzednych klubow ze soba w terenie.jednak uparta mentalnosc do tego nie doposci. :love:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autor



www.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2024 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE