20. kwietnia 2020 20:00

Polski sport w dobie koronawirusa

Zdjęcie

Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemiologicznego, a następne epidemii odwróciło świat polskiego sportu o 360 stopni. Odwołanie imprez masowych zmusiło wielu zawodników do przymusowego przerwania wspólnych treningów, przygotowywania się do zawodów i brania udziałów w rozgrywkach. To oznacza gigantyczne straty finansowe, które nie wiadomo kiedy będą mogły zostać nadrobione. Rok 2020 przyniósł sportowcom nieprzewidzianą przerwę, a niestabilna sytuacja budzi ogromne emocje. Większość osób związanych z branżą zadaje sobie pytanie, kiedy (lub czy w ogóle) wszystko powróci na swoje utarte tory.

Pomoc od Polskiego Związku Piłki Nożnej

Błyskawiczne pogorszenie się sytuacji w świecie polskiej piłki nożnej skłoniło zarząd PZPN do wprowadzenia „pakietu pomocowego” dla klubów. Informację tę podali do wiadomości publicznej Zbigniew Boniek i Maciej Sawicki podczas konferencji zwołanej 27 marca. Wysokość pakietu pomocowego ma sięgać ponad 16 milionów złotych. Środki mają trafić do klubów zrzeszonych w PZPN, aby mogły przetrwać przestój związany z brakiem wpływów z biletów, sprzedaży praw do transmisji meczów oraz od sponsorów reklamujących swoje marki na imprezach masowych.

Przyszłość klubów – Boniek przewiduje co najmniej kilka upadków

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w czarnych barwach widzi przyszłość co najmniej kilku polskich klubów. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna może prowadzić do problemów z regulowaniem stałych płatności. Dotyczy to przede wszystkim drużyn zawodowych, ponieważ ligi amatorskie raczej nie były nastawione na zarobek z rozgrywek. Boniek podkreśla, że obecna sytuacja dla Ekstraklasy pierwszej i drugiej ligi stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Już od dłuższego czasu pojawiały się informacje o fatalnej sytuacji ekonomicznej Lechii Gdańsk. Obecnie to właśnie ten klub jest szczególnie zagrożony. Zbigniew Boniek wyjaśnia jednak, że także inne drużyny mogą dołączyć do gdańskiego klubu.

Co z zarobkami w sektorze bukmacherskim?

Od zmian w ustawie hazardowej w 2017 roku polski sektor zakładów wzajemnych odnotowywał coroczne wzrosty obrotów. Zainteresowanie zakładami sportowymi rosło, a możliwość typowania wydarzeń przez Internet sprawiła, że firmy bukmacherskie odnotowywały coraz większe wpływy ze sprzedaży wirtualnych kuponów. Odwołanie wszystkich najważniejszych imprez sportowych oznacza ogromne straty.

Obecnie fani zakładów mogą obstawiać sporty wirtualne. Dostępne są one w większości największych firm bukmacherskich umożliwiających typowanie online. Jednak nawet miłośnicy tej formy rozrywki odczuwają skutki pandemii. Największy e-sportowy turniej w Polsce musiał w tym roku odbyć się bez udziału publiczności, o czym więcej przeczytać możemy tutaj: https://www.kasynoorzel.pl/iem-2020-katowice .  E-sport w Polsce dotychczas traktowany był jednak raczej jako ciekawostka, dlatego wiele osób zaczyna dopiero się do niego przekonywać. Jednocześnie jednak z braku innych alternatyw wirtualne rozgrywki sportowe mają teraz szansę na dotarcie do szerszego grona.

Zdjęcie

Problemy w świecie skoków narciarskich i siatkówce

Koronawirus nie pozostał bez wpływu na skoki narciarskie. Prezes PZN Adam Małysz wypowiada się publicznie, że w środowisku na pewno nastąpią poważne cięcia finansowe. Jednocześnie do kolejnego sezonu pozostało jeszcze dużo czasu, dlatego były polski skoczek podkreśla, aby nie przewidywać jedynie czarnych scenariuszy.

Polska Liga Siatkówki zawiesiła do odwołania wszystkie rozgrywki. Liczne kluby ze względów bezpieczeństwa zawodników odwołały również wspólne treningi, dlatego powrót do dawnej kondycji na pewno będzie wymagał dłuższego czasu.

Sportowcy wspierają walkę z wirusem

Światowej sławy sportowcy zaangażowali się w walkę z koronawirusem. W Polsce ogromną sumę na ten cel przeznaczył Robert Lewandowski z żoną Anną. Piłkarz przekazał aż milion euro.

 

Komentarze:

~UST (niezalogowany)  20.04.2020, 23:24
To wszystko jest bardzo smutne,nasuwa mi sie pytanie-czy mozna zyc bez sportu?Bez chodzenia na mecze,bez ich ogladania w tv,bez sledzenia co weekend wynikow,tabel...Pewnie mozna...Ale dla kogos kto interesuje sie nim "od zawsze"w moim przypadku od lat 80tych to jest naprawde trudne,i czlowiekowi czegos jest poprostu brak...A jak to wyglada u Was?Tesknicie za ta adrenalina,czy jest to Wam raczej obojetne?

~futbolista (niezalogowany)  25.04.2020, 20:51
wytyczne po Europie dla pilki, grajkow i klubow. czy sie dostosuja ? szczegolnie jak zabraknie dla teamu 11-stki ?
i bedzie sie nalezalo poddac walkowerem ! czy to potem [ te przepisy ],beda obowiazywac wszystkie ligi, by grac, czy dojdzie do ogromnej plajty wielum ? a co z zabezpieczeniem sie przed zaraza, w stosunku do plucia zawodnikow na trawke, po ktorej czesto sie potem slizgaja, a po wstaniu lepetyny glaskaja ? kto te parodie wogole bedzie ogladal ? i po ilu na meczach ? jak nigdy, ludzkosc bedzie sie dopominac i to nwet na sile, zastrzykow, ktore teraz jeszcze wielu ma w krytyce ! swiat sie przygotowywuje na ogromne zmiany, dla ktorych obecne doswiadczenia, maja ogromna nadzieje [ dla tych co, zgodnie z historia ludzkosci, knuja, co niestety, uniknionym byc nie moze ]. :idea: :$ :idea:

~futbolista (niezalogowany)  27.04.2020, 19:00
sport, to dodatek do codziennosci, ktorym niestety mozna sie obyc, jak i z wieloma innymi sprawami dotyczacymi codziennosci, chociazby, by wykorzystywac czas na sprawy pozyteczne i to przede wszystkim, powiazanymi z zyciem naszym i to pod katem popatrywania tegoz zycia: WIECZNIE !
ideologia i dottrina dal chrzescijan, sa: listy Ap.Pawla od Rzymian po Filemona. a w I do Tymoteusza znajdujemy taka uwage, ktora winnismy sobie przyjac nie tylko do umyslu lecz i do derca : I Tym. 4: 8 !
emocje sportowe, to nie tylko branie w nich udzialu, lecz i kibicowanie pod roznym katem. dlatego tez, przede wszystkim, tym co sa sportu milosnikami, winni podchodzic do tej sprawy z dystansem i z ogromnym balansem. i dostosujac sie do zawsze aktualnej sytuacji, wiedzac i rozumiejac, ze na sporcie swiat sie nie konczy. ze sa o wiele wazniejsze sprawy dla czlowieka w jego codziennosci i to jeszcze popatrujac na wszystko takze od strony Boga wobec ludzi, zgodnie z Jego Stworzyciela [ bo, jako taki, wie najlepiej co dla nas jest najlepszego ] WOLA !!!!!!!
takze, nie miec ani pretensji ani zlosci, jezelf gdzies jakis klub [ nawet z tradycjami,kibolstwem, herbami i flagami ],upada. przeciez sport, to luksus i nie wszedzie i nie wszystkich na luksus ten stac ! zadowolic sie malym [ kolejna rada z tego samego listu Ap.Pawla: 6: 6 ! i nie jest to wcale glupie !powodzenia i w niej radosci !!!!!!! :love: :love: :love:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autorwww.PomorskiFutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2020 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE