POMORSKIE CENTRUM MECZOWE - SPRAWDŹ KTO DZISIAJ GRA MECZ
20. lutego 2023 21:46

Historia Klubu Gryf Słupsk

Pierwsza słupska drużyna piłkarska została założona w 1946 roku i na początku działała jako Gwardia Słupsk. Początkowe lata funkcjonowania zespołu należały jednak do amatorskich, ale z czasem udało się jej awansować do II ligi. Z powodów politycznych, zespół został jednak z czasem usunięty z rozgrywek. Zespół reaktywowano jednak w 1959 roku.

Jednocześnie, trzy lata wcześniej powstał inny klub ze Słupska - Gryf. Założono go na bazie czterech klubów sportowych, którymi była Unia, Stal, Sparta oraz Traktor Słupsk. Jak można się domyślać po nazwach, były to zespoły robotnicze bądź chłopskie, a więc grające amatorsko. Sekcja piłki nożnej Gryfa została założona w 1957 roku, a jej członkowie grali w strojach biało-zielonych. Tak się akurat złożyło, że w tym samym roku powołano III ligę piłki nożnej. Oznaczało to, że zespół mógł do niej od razu dołączyć, występując w tej klasie rozgrywkowej od samego początku.

Do połączenia obu słupskich drużyn - Gwardii i Gryfa doszło w 1964 roku, pozostając przy nazwie Zjednoczony Gwardyjski Klub Sportowy (ZGKS) „Gryf”. Był to zespół zasadniczo wojskowy, podobnie jak CWKS Legia Warszawa w tamtym okresie i jego piłkarzami było wielu poborowych żołnierzy. Z czasem jednak jego wojskowy charakter ulegał zmianie, podobnie jak sama nazwa. W latach osiemdziesiątych przemianowano go na Gwardyjski Klub Sportowy (GKS) „Gryf”, a w 1988 roku połączono go z drużyną Czarnych Słupsk. Wreszcie, już po upadku komunizmu, w 1990 roku usunięto źle kojarzącą się nazwę „Gwardia”, na walnym zgromadzeniu członków klubu usuwając ten militarny człon.

Obecnie zespół znany jest po prostu jako Klub Sportowy Gryf Słupsk. Jego przydomki to natomiast Rycerze Księstwa Słupskiego oraz Trójkolorowi. Wśród sukcesów w poprzednich latach warto wymienić między innymi dojście do 1/8 finału Pucharu Polski, co odbyło się w sezonie 1976/77. Zespół przegrał wtedy z Legią Warszawa po dobrym meczu. Natomiast w sezonie 1981/82 drużyna zajęła 5. miejsce w II lidze, co było najwyższą lokatą w historii drużyny. Jeśli interesuje cię futbol, warto sprawdzić ofertę na zakłady piłkarskie w Unibet. Możesz tam obstawiać nie tylko rozgrywki reprezentacji, czy światowych lig, ale nawet niższe klasy rozgrywkowe polskiego futbolu. Dostępnych jest również wiele innych dyscyplin sportowych, na które możesz stawiać zakłady bukmacherskie online. Obstawianie dostępne jest z poziomu przeglądarki, a opcjonalnie możesz zainstalować aplikację na urządzenia mobilne.

Wśród najbardziej znanych piłkarzy, którzy przewinęli się przez drużynę ze Słupska znaleźli się między innymi Brazylijczyk Fernando Batista, który grał w Pogoni Szczecin i w Jagiellonii Białystok, czy reprezentant Polski z lat 70. Ryszard Szpakowski. W Gryfie grał też przez pięć lat urodzony w Słupsku Paweł Kryszałowicz. Ten napastnik reprezentacji Polski w drużynie narodowej zagrał 33 mecze, trafiając do bramki 10 razy. Obecnie pełni funkcję prezesa klubu, a trenerem jest Grzegorz Bednarczyk. Choć drużyna daleka jest obecnie od Ekstraklasy, jej kibice z pewnością oczekują sukcesów w najbliższych sezonach. 

Komentarze:

~Slupsk (niezalogowany)  26.02.2023, 17:07
Wszystko ok tylko że kryszalowicz nie jest prezesem a Bednarczyk trenerem.no i raczej spadek a nie awans ten klub nigdy nie będzie grał wyżej niż 4 liga. Cała slupska piłka. |) :D

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autor



www.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2024 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE