POMORSKIE CENTRUM MECZOWE - SPRAWDŹ KTO DZISIAJ GRA MECZ
3. lipca 2022 00:01

Cyfryzacja szansą dla medycyny

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że cyfryzacja może być ogromną szansą dla medycyny. Jednak w dalszym ciągu stoimy przed naprawdę licznymi wyzwaniami. W tym artykule chcielibyśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób digitalizacja może nam pomóc, a także przybliżyć szereg podstawowych pojęć z tego zakresu.

Zdjęcie

Telemedycyna - co to jest?

Telemedycyna odnosi się do wszystkich praktyk medycznych, które są możliwe, ułatwione i promowane dzięki różnym narzędziom komunikacyjnym i informatycznym. 

Telekonsultacje

Konsultacja jest jedną z najczęstszych procedur wykonywanych przez lekarza. Teleporada polega po prostu na przeprowadzeniu konsultacji na odległość w celu postawienia diagnozy i wystawienia recepty, bez konieczności fizycznej obecności pacjenta. Receptę elektroniczną możemy otrzymać również poprzez strony internetowe, takie jak e-recepta.net.

Teleekspertyza

Polega to na tym, że lekarz, z którym się konsultujesz, wzywa w trakcie konsultacji kolegę, aby uzyskać drugą opinię medyczną.

Telepomoc

Opiera się ona na tej samej zasadzie, co teleekspertyza, zachęcając do współpracy pracowników służby zdrowia. Lekarz wzywa wtedy kolegę na odległość podczas wykonywania czynności, np. operacji chirurgicznej.

Zdalne monitorowanie

Zdalne monitorowanie oferuje pracownikom służby zdrowia możliwość monitorowania stanu zdrowia pacjentów na odległość, dzięki wykorzystaniu różnych podłączonych przedmiotów, takich jak bransoletki medyczne, urządzenia śledzące GPS lub połączone zegarki. Urządzenia te są bardzo praktyczne w monitorowaniu osób starszych, na przykład w razie ich upadku.

Jakie są zalety telemedycyny?

Zakres zastosowania cyfrowej opieki zdrowotnej jest bardzo szeroki. Ułatwia to na przykład specjalistom podejmowanie decyzji o wyborze najlepszej terapii na podstawie naukowej analizy konkretnych przypadków. Może być również wykorzystywana do stymulowania funkcji poznawczych i sensorycznych osób starszych, pomagając im pozostać w domu i komunikować się ze światem zewnętrznym. Aplikacje specjalizujące się w ochronie zdrowia psychicznego mogą również zapobiegać zachowaniom samobójczym. Jak widać, telemedycyna oferuje korzyści na wielu płaszczyznach.

Usprawnienie ścieżki opieki

Telemedycyna ogranicza podróże i umożliwia łatwy dostęp do specjalistów. Ułatwia także dostęp do opieki osobom z obszarów odizolowanych, a także osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, które mają trudności z poruszaniem się.

Promowanie badań naukowych

E-zdrowie oferuje możliwość porównywania dużej ilości danych, co pozwala na odkrywanie innowacyjnych metod leczenia. Promuje również badania w bardziej globalnym kontekście.

Lepsza opieka nad pacjentem

Opieka nad pacjentami jest lepsza dzięki zdalnemu monitorowaniu pacjentów za pomocą podłączonych obiektów. Dokładniejsze monitorowanie pozwala lepiej zrozumieć problem zdrowotny, ułatwia diagnozowanie i reagowanie.

Uproszczenie wymiany między praktykami

Z zalet telemedycyny korzystają także pracownicy służby zdrowia. Telemedycyna ułatwia wymianę między nimi, umożliwiając zdobycie odpowiedniej wiedzy w wielu dziedzinach.

Wyzwania stojące przed e-zdrowiem

Pomimo korzyści, jakie telemedycyna przynosi zarówno pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia, nadal istnieje wiele wyzwań. W rzeczywistości transformacja cyfrowa różnych zaangażowanych podmiotów i jednostek jest wciąż opóźniona i konieczny jest krok naprzód w dziedzinie zdrowia cyfrowego. Można to zrobić z pomocą wyspecjalizowanego specjalisty.

Zapotrzebowanie na telekonsultacje

W ostatnich latach we Francji coraz większą popularnością cieszą się telekonsultacje. Jest to tym bardziej prawdziwe z powodu kryzysu zdrowotnego wywołanego Covid-19. Pacjenci i lekarze preferują obecnie tego typu rozwiązania, aby ograniczyć ryzyko związane z ich zdrowiem i zachować dystans społeczny.

Do rozwoju nowych zastosowań telemedycyny przyczyniło się także złagodzenie ram prawnych i refundacja procedur. Nie ma co ukrywać, w tym wypadku pandemia sprawiła, że pewne procesy wdrożyliśmy w trybie przyspieszonym.

Te zastosowania stanowią realne możliwości dla pracowników służby zdrowia, którzy dążą do obniżenia kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu jakości usług. Jednak oferują one także wiele korzyści dla pacjentów, ponieważ ograniczają podróże oraz związane z nimi ryzyko i koszty.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja zyskuje również coraz większe znaczenie w dziedzinie zdrowia, zwłaszcza w badaniach, ale także w diagnostyce. Kryzys zdrowotny wzmocnił to wykorzystanie w celu przyspieszenia poszukiwań szczepionek i metod leczenia.

W przyszłości pracownicy służby zdrowia będą musieli w jeszcze większym stopniu polegać na sztucznej inteligencji i technikach uczenia maszynowego, aby przyspieszyć i uprościć badania medyczne.

Bezpieczeństwo cybernetyczne w dziedzinie zdrowia

Wdrażaniu e-zdrowia towarzyszy również ryzyko, które należy kontrolować. Dotyczy to w szczególności ataków hakerów, których celem są zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne. Tylko w okresie od lutego do marca 2020 r. liczba cyberataków na szpitale wzrosła o 475% w Europie.

Bezpieczeństwo cybernetyczne staje się zatem kwestią o zasadniczym znaczeniu, aby zapewnić ochronę danych osobowych i wrażliwych użytkowników stosowanych narzędzi. Jest to konieczne, aby wzbudzić zaufanie pacjentów.

Cyfryzacja usług medycznych: znaczenie użytkowania

Coraz częściej odchodzi się od medycyny leczniczej na rzecz prewencyjnej, także dzięki wykorzystaniu nowych technologii, że sztuczną inteligencją na czele. Algorytmy rozwijają się w fenomenalnym tempie, do tego stopnia, że w ciągu dekady liczne rozwiązania cyfrowe powinny stać się częścią codziennego życia zarówno pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów.

Pomimo zaawansowania technicznego i technologicznego, te metody i nowe narzędzia będą skuteczne tylko wtedy, gdy pracownicy służby zdrowia zostaną odpowiednio przeszkoleni. Muszą oni zapoznać się z tymi nowymi sposobami wykonywania zawodu i pracy z pacjentami. Odpowiedzialność za ten aspekt ma zasadnicze znaczenie.

Dlatego cyfrowa transformacja sektora opieki zdrowotnej musi być przeprowadzana w sposób przemyślany, z dbałością o jakość relacji z pacjentami, ale także z poszanowaniem tajemnicy lekarskiej i norm środowiskowych. Nie należy zapominać o szkoleniu zespołów w zakresie tych nowych zastosowań.

Dużo zależeć będzie również od samych pacjentów. Będą oni musieli nauczyć się życia w nieco innej rzeczywistości. W świecie dostępu do wielu informacji istotne będzie również dalsza chęć konsultacji z lekarzem. Warto również samemu zdobywać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Przykładowo, jeśli mamy trądzik, umów się na spotkanie ze specjalistą i poczytaj o leku izotek
 

Komentarze:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autor



www.www.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2024 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE